Плями на листках полуниці: чи вони небезпечні і як з ними боротися?

Плями на листках полуниці, які з’являються після збору врожаю – явище масове і можна сказати звичне, хоча й небезпечне. Садівники просто скошують полуничну листя, осені нова бадилля встигне нарости знову, і без жодних плям і інших неприємностей. А ось поява плямистості на полуниці на початку літа має, як мінімум, насторожити. Часом це дуже тривожний симптом – так проявляються різні грибкові та бактеріальні інфекції, які, до того ж, дуже заразні.

Отже, про що можуть сказати плями на листі полуниці?

1. Руді плями. Найімовірніше, рослини постраждали від всюдисущої іржі, збудником якої є іржавинний грибок. Якщо побачили такі на листках, то відразу ж зріжте уражені пагони і знищіть їх, а посадки обробіть бордоською рідиною або Фітоспоріном.

Плями на листках полуниці: чи вони небезпечні і як з ними боротися?

2. Білі цятки на листках полуниці вказують на ураження культури рамуляріозом. По-іншому це захворювання зветься просто «білою плямистості». Все починається з крихітних бордово-пурпурових плям на листочках, які з часом збільшуються в розмірах і біліють до центру. У запущених випадках хвороба вражає не тільки листові пластини, але і полуниці, з’являється перфорація, листя стоншуються, в’януть, а після зовсім опадають. Для профілактики білої плямистості використовують протигрибкові препарати – ту ж бордоську суміш, або її аналоги.

Плями на листках полуниці: чи вони небезпечні і як з ними боротися?

3. Червоні плями на листях полуниці – так звана «бура плямистість». Захворювання також грибкового походження, виникає внаслідок неправильної агротехніки, загущеності посадок і довгих затяжних дощів. Уражені рослини не піддаються лікуванню – їх потрібно викопати і знищити для подальшого нерозповсюдження зарази. Для профілактики проводьте обприскування (мінімум, тричі в сезон) протигрибковими препаратами.

Плями на листках полуниці: чи вони небезпечні і як з ними боротися?

4. Бура плямистість, або антракноз, проявляється появою невеликих буро-коричневих цяток на листових пластинах, які з часом зливаються і чорніють. Захворювання швидко прогресує і вражає всі частини рослини: і листя, і квітки з плодами, і коріння. Рослина в результаті гине. Якщо ви помітили уражену полуницю на ділянці, то хворі рослини слід викопати і утилізувати (краще спалити), а що залишилися обприскати фунгіцидами.

Плями на листках полуниці: чи вони небезпечні і як з ними боротися?

Як не допустити появу плям на ягодах?

Працювати доведеться протягом усього сезону.

Плями на листках полуниці: чи вони небезпечні і як з ними боротися?

Ранньою весною, після того, як приберете ділянку і позбавите її від торішнього сміття, обробіть полуницю 1% розчином мідного купоросу, або бордоської рідини. Обробку проведіть після того, як підгодуйте рослини – здорові і міцні саджанці не так чутливі до хвороб.

У період активної вегетації, до того, як полуниця почне набирати бутони, проведіть профілактичну обробку інсектицидами і системними протигрибковими препаратами.

Під час бутонізації, появи зав’язей і активного плодоношення «хімія» буде під забороною. Дозволені ті ж «топаз», мідний купорос (з ним акуратніше, цей препарат досить токсичний і може накопичуватися в плодах). Не забувайте про догляд за ягідником: постійне розпушування, прополка і мульчування підтримають здоров’я ягідника.

Якщо ягідник піддався атакам грибка, через пару тижнів після збору врожаю можна скосити бадилля. Такий захід буде відмінною профілактикою появи захворювання.

Під кінець сезону обробіть полуничник протигрибковими препаратами і замульчируйте свіжою мульчею, щоб ягоди комфортно перенесли холод.