Як найкраще збирати і зберігати моркву, щоб не в’яла і не пліснявіла

Ну що, городники? Все літо ви невпинно працювали на своїх грядках. І тепер прийшла пора подивитися, чи увінчалися ваші старання успіхом. Сьогодні ми поговоримо про те, коли збирати моркву і що потрібно робити, щоб вона залишалася соковитою всю зиму. У цій справі є свої особливості і підводні камені.

Важливо підлаштувати правильний час. Поспішите – плоди будуть дрібними і несмачними. При дозріванні морква накопичує корисні речовини і цукор. Зволікатимете, і якість врожаю теж істотно погіршиться. Овоч почне тріскатися і гнити, а ще його можуть атакувати шкідники. Тому читайте і запам’ятовуйте!

Коли і як правильно збирати моркву

Час збору

Якщо ви сумніваєтеся, що прийшла пора викопувати моркву, зверніть увагу на наступні моменти.

Терміни дозрівання. При посадці завжди відзначайте, де і який сорт ви посіяли. Ранньостиглі слід прибрати ще в середині літа. Середньостиглі дозрівають в кінці літа і першій половині вересня. А ось пізньостигла морква може рости аж до зими. Але зібрати урожай потрібно до перших серйозних заморозків.

Зовнішні показники. Буває таке, що в поспіху ви щось наплутали з сортами або просто забули, де і що сіяли. Тоді слід орієнтуватися на зовнішній вигляд рослини. Як і у випадку з картоплею, якщо бадилля пов’яло і лягло, викопуйте.

Перевірка готовності. Ви також можете вирвати кілька коренеплодів, щоб оглянути і спробувати. Вони повинні бути яскраво-помаранчевими і відповідними за смаком.

Як збирати

Як найкраще збирати і зберігати моркву, щоб не в'яла і не пліснявіла

Коли збирати моркву, розібралися. Тепер дізнаємося як. Тут все досить просто, але, дотримуючись рекомендацій, ви зможете продовжити термін зберігання і зберегти соковитість моркви.

Почніть прибирання з великих плодів, а дрібні можете залишити підрости.

Якщо ґрунт пухкий, ви можете висмикувати моркву за бадилля. Вона легко вислизає з такого ґрунту.

У випадку з щільною землею використовуйте лопатку. Обережно підкопати коренеплід, щоб не пошкодити його. Пошкоджена морква не зможе лежати довго.

Іноді на коренеплоди налипає земля. Її слід обтрусити. А ось намагатися її зчистити або оббити не варто. Можете пошкодити верхній шар.

Підготовка до зберігання

Дуже важливий крок. Підготуйте гострий ніж. Його обов’язково потрібно продезінфікувати. А далі дотримуйтесь порад.

Обрізка бадилля. Зріжте наземну частину ножем, залишивши зовсім трохи (до 1 см). Не знімайте бадилля до того, як дістанете коренеплоди.

Як найкраще збирати і зберігати моркву, щоб не в'яла і не пліснявіла

Сушіння. Приберіть зелень і розкладіть моркву на папері або тканині і залиште на 2-3 години на вулиці в тіні. З бадиллям сушити заборонено! Вона витягує соки з плодів.

Сортування. Відберіть всі пошкоджені екземпляри. Їх ви можете з’їсти або використовувати для закруток. А великі і здорові овочі відправляться на зберігання.

Як зберігати моркву

Перед тим як перемістити урожай в місце для зберігання, його потрібно «загартувати». Складіть моркву в прохолодне темне місце на 5-7 годин. Так вона зможе охолодитися, щоб різкий перепад температур не став причиною погіршення лежкості.

Тривалість зберігання залежить і від відповідних умов. Температура в приміщенні (підвал, погріб) повинна бути в межах + 1-2 градуси, а вологість – 80%. Ну і, природно, без доступу світла. Погодьтеся, створити подібні умови буде складно. Але завжди можна схитрувати.

Зберігання моркви в піску

Замінити пісок можна на тирсу або вермикуліт. Вони теж добре впораються з завданням.

Як організувати?

Вам буде потрібно ящик з щільним дном. Його потрібно застелити плівкою.

Підготуйте вологий пісок: змішайте його з водою в співвідношенні 10: 1. Розподіліть його по дну ящика шаром товщиною 2-3 см.

Викладіть шар моркви так, щоб вона була під невеликим ухилом. Плоди не повинні стикатися між собою.

Як найкраще збирати і зберігати моркву, щоб не в'яла і не пліснявіла

Зверху насипте 5-10 см піску. Знову викладіть моркву. Чергуйте шари до самого верху ящика.

Помістіть тару на яке-небудь підвищення. На підлозі залишати ящики не можна.

Зберігання моркви в пакетах

Не у всіх є відповідне місце для зберігання. Тому ви можете скористатися іншим способом. Складіть овочі в поліетиленовий пакет, але не зав’язуйте його. Без вільного виходу вуглекислий газ, який виділяється продуктом, викличе передчасне порчення. В крайньому випадку зробіть в пакеті проколи для вентиляції.

Як найкраще збирати і зберігати моркву, щоб не в'яла і не пліснявіла

Упаковуйте максимум по 3-5 штук. У холодильнику морква в такому вигляді зберігається 2-3 місяці. Якщо у вас є місце на балконі, який не промерзає взимку, складіть коренеплоди туди. Тоді зможете продовжити термін до 5 місяців.

Як найкраще збирати і зберігати моркву, щоб не в'яла і не пліснявіла

Як бачите, потрібно докласти зовсім небагато зусиль, щоб ваша морква залишалася соковитою і смачною всю зиму. І ще одна маленька порада для господинь. Натріть овоч на тертці, розкладіть по пакетиках і приберіть в морозилку. А коли знадобиться, просто дістаньте порцію. Так ви збережете всі вітаміни і прискорите процес приготування.