10 методів сказати дитині «не можна», не промовляючи слово «не можна»

Виховання дітей - десять простих методів

“Ні!”, “Зупинися!”, “Не можна!”. Багато психологів попереджають, що якщо дитина занадто часто чує від батьків такі стоп-слова, то з часом вона просто перестає їх сприймати і не реагує на них досить швидко. А є ситуації, дуже небезпечні ситуації, в яких діти повинні розуміти вас з першого разу. Ось і прибережіть ці слова саме для таких випадків. А в інші моменти, коли потрібно пояснити малюкові, що щось робити не можна, краще використовуйте інші більш конкретні фрази.

Ось кілька гарних прикладів:

1. «Я знаю, що ти любиш морозиво, але їсти його занадто багато – шкідливо».

Коли дитина тягнеться до нездорової їжі, наприклад, морозива та цукерок, наполегливо, але спокійно і дружелюбно, запропонуйте їй більш корисну альтернативу (гарний варіант – йогурт). На протести просто не звертайте уваги. У підсумку ви досягнете компромісу: дитина все одно отримає щось смачне, але не таке шкідливе.

2. «Їжа – щоб їсти, а не кидатися».

Діти люблять грати з їжею, особливо якщо ще не встигли зголодніти. В цьому випадку їжа стає їх іграшкою. Замість того, щоб кричати, коли малюк кидає тарілку з кашею на підлогу, просто приберіть її і поясніть, чому кидатися їжею не можна. Такий же підхід використовуйте і якщо, наприклад, дитина стрибає на ліжку: «Ліжко потрібна для сну і відпочинку, а не для того, щоб на ньому стрибати». А коли діти поводяться за столом без протестів, обов’язково зазначайте їх гарну поведінку, хваліть і дякуйте.

3. «Не ламай вежу. Давай я покажу тобі, як потрібно бавитись».

Якщо ваш допитливий малюк, побачивши побудовані старшим братом вежі перетворюється в Годзіллу і тут же ламає їх, це не означає, що він свідомо хоче нашкодити. Швидше за все, він просто думає, що було б забавно її зруйнувати, і робить це. Але буває, що діти поводяться так з ревнощів. Тому хваліть досягнення маленького “руйнівника” і запропонуйте йому показати, як потрібно правильно грати з конструктором і іншими дітьми.

4. «Вони теж живі. Давай будемо вести себе акуратно і обережно».

Ця фраза створена для ситуацій, коли дитина хоче поламати кімнатні квіти або смикнути за хвіст домашнього вихованця. Скажіть малюкові, що своєю поведінкою він завдає шкоди живій істоті, робить йому боляче. Так ви будете виховувати в дітях почуття жалю і любові до природи.

5. «Ми повинні розмовляти, а не битися».

Діти можуть проявляти агресію, не тільки коли зляться, але і коли налякані, розгублені, розчаровані або їм просто не вистачає уваги. Вчіть братів і сестер частіше обніматися, прививаючи любов і взаємну повагу. Завжди акцентуйте увагу на тому, що ображати інших – недобре, і у вашій родині так себе ніхто не веде.

6. «Я не розумію тебе, коли ти так плачеш (скиглиш). Скажи мені, що хочеш, звичайним голосом».

Замість фрази “Годі скиглити!” краще говорити саме так. Допоможіть дитині заспокоїтися, налаштуватися і тільки потім почати розмовляти звичайним, не плаксивим голосом. Якщо ви будете повторювати “Я тебе не розумію”, малюк швидше почне вести себе правильно.

7. «Бережись! Мама йде за тобою».

Домогтися дисципліни часто прекрасно виходить за допомогою гумору. Такий безтурботний підхід спрацьовує на ура, тому що сміх і відволікання уваги – одні з кращих стратегій виховання упертих дратівливих дітей. Малюки дуже люблять сміятися, тому ви швидше розташуйте їх до себе і досягнете слухняності, якщо зробите щось забавне або дурне. Не потрібно бути великим коміком, щоб жартівливо пригрозити: “А ну йди сюди!” і пальцями показати “козу”, яка готова накинутися і “заколоти-заколоти”. В такому позитивному ключі можна відвернути увагу дитини від будь-якої розпочатої ним витівки і відвести до іншого місця, в іншу кімнату, де запропонувати нове підходяще заняття.

8. «Телефон зараз потрібен мамі. Візьми ось цю іграшку».

Коли дитина вириває потрібну вам річ з рук, або чіпає щось крихке, з чим їй грати небажано, буде легше переключити її увагу на інший предмет, ніж змусити взагалі відмовитися від ідеї чимось заволодіти. Якщо дитячої іграшки під рукою немає, дайте малюкові будь-який новий або цікавий йому предмет, яким він не зашкодить собі, не з’їсть і не наведе безлад.

9. «Залиш шарф. Ми знімаємо його тільки вдома ».

Діти люблять на вулиці знімати з себе шарфи, шапки, куртки або навіть взуття. У цій ситуації неправильно просто говорити: “Припини знімати шапку!”. Ви також повинні сказати, що дитина повинна робити замість цього, і пояснювати чому. Наприклад: “Взимку на вулиці ми носимо рукавиці, а з голими ручками ходимо влітку, коли тепло. Тому їх потрібно залишити, а не знімати “. Або, якщо діти забираються з ногами на меблі: “Стільці потрібні, щоб на них сидіти, якщо хочеш стати – стань на підлогу”.

10. “Стій!”, “Гаряче!”, “Обережно!”.

Іноді спокійні пояснення не підходять по ситуації. Коли небезпека занадто близько, ви повинні використовувати яскраві, виразні, емоційно слова, щоб дитина дуже швидко і чітко зреагувала. Ось чому так важливо вчитися в інших випадках застосовувати спокійний позитивний підхід – так негативні фрази будуть впливати ефективніше. Тут ви також можете зробити переляканий вираз обличчя і дозволити собі підвищити голос і пригрозити малюкові пальцем.

Rating
( 1 assessment, average 5 from 5 )